Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Jaki program kosztorysowy wybrać?

Jaki program kosztorysowy wybrać?

Kosztorysowanie robót budowlanych wymaga dobrej znajomości technologii prac, obowiązujących przepisów, baz katalogowych, aktualnych stawek robocizny, cen materiałów, cen najmu i pracy sprzętu itp. Na rynku można spotkać szereg programów do kosztorysowania, różniących się parametrami wpływającymi na możliwości ich użycia, łatwość obsługi, sposób zestawiania i drukowania sporządzonych kosztorysów itd.

Z poradnika dowiesz się

Ponad 25666 Specjalistów od Kosztorysowania i Ekspertyz blisko Ciebie

Autor: Marek Modrzewski

Często jest tak, że o popularności poszczególnych programów kosztorysowych w danym rejonie decyduje to, jaki producent oprogramowania tam działa.

Wybierając program do kosztorysowania, który ma usprawniać codzienną pracę i stanowi poważną inwestycję finansową, warto wcześniej przeanalizować jego możliwości i dobrać taki, który możliwie najlepiej spełni twoje wymagania.

Przede wszystkim, czy program umożliwia eksport kosztorysów w formatach FWD, HTML i ATH?

Format FWD umożliwia bezbłędne przekazywanie kosztorysów uproszczonych wraz z podstawami wyceny i przedmiarami. Jest to szczególnie istotne przy kosztorysach związanych z zamówieniami publicznymi.

Format HTML umożliwia odczytanie kosztorysu na każdym komputerze w przeglądarce internetowej.

Format ATH pozwala na wymianę kosztorysów z innymi programami do kosztorysowania. Ułatwia to obieg kosztorysów pomiędzy tobą a firmami wykonawczymi, inwestorami, biurami kosztorysowymi i biurami projektowymi.

Uwaga na pułapki....

Oznaczenia katalogów – producenci oprogramowania do kosztorysowania nie potrafią (lub – co bardziej prawdopodobne – nie chcą) opracować wspólnej platformy programowej i wspólnego oznaczenia katalogów normatywnych w swoich programach. Duża część katalogów ma jednakowe symbole w programach kosztorysowych, ale jest też sporo katalogów oznaczonych w różny sposób (czyli "Wyście sobie, a my sobie, każdy sobie rzepkę skrobie."). Skutkuje to tym, że nawet jeżeli program zapisuje kosztorys w formacie, który umożliwia otwarcie go w innych programach, to nie zawsze będzie można go łatwo edytować, ponieważ program może nie rozpoznać oznaczeń katalogów, jakie w danym kosztorysie zostały zastosowane.

Błędy obliczeniowe – każdy, kto przenosił pliki kosztorysów pomiędzy różnymi programami za pomocą formatu ATH, wie, że korzystanie z tego formatu związane jest z ryzykiem powstania niedokładności. Zdarza się, że po otwarciu go w innym programie niż ten, w którym został opracowany, będzie zawierał błędy obliczeniowe, braki cen materiałów i sprzętu itp. Dzieje się tak z uwagi na odmienną realizację importu i eksportu oraz stosowanie różnych formuł obliczeniowych w poszczególnych programach kosztorysowych.

Nowość – format FWD

Aby zaradzić problemowi dokładniejszego przenoszenia danych liczbowych pomiędzy programami kosztorysowymi, pod patronatem Komitetu Ekonomiki Budownictwa PZITB powstał nowy format o nazwie FWD (Format Wymiany Danych).

Uwaga:
Format FWD przenosi kosztorysy z wykorzystaniem wyłącznie metody uproszczonej. W trakcie eksportu pozycje kalkulowane metodą szczegółową są automatycznie konwertowane do metody uproszczonej. Dzięki FWD uzyskujemy pełną zgodność wyceny kosztorysu, ale zmniejsza się ilość przenoszonych danych. Przez pominięcie kalkulacji szczegółowej wyeliminowane są problemy związane z różnicami w sposobie obliczenia ceny jednostkowej i wartości pozycji. Daje to pełną zgodność wartości i cen jednostkowych w kosztorysach przenoszonych pomiędzy różnymi programami. Format jest bezpłatny i udostępniony do powszechnego wykorzystania (Programiści mogą pobrać FWD ze strony internetowej: https://bitbucket.org/mwi1/formatfwdd).

Programy kosztorysowe, które posiadają funkcję importu/eksportu z/do formatu FWD: Rodos, Kobra, Seko Prix, Winbud

Dobry program kosztorysowy nie musi być drogi!

Większość z tych, którzy posiadają bardzo rozbudowane, skomplikowane o dużych możliwościach programy do kosztorysowania i tak nie wykorzystuje dużej części ich możliwości, ponieważ wiele funkcji jest im zwyczajnie niepotrzebnych. Poniższe uwagi nie odnoszą się do konkretnego programu – to ogólne podpowiedzi, które mogą być przydatne przy podejmowaniu decyzji, jaki program do kosztorysowania kupić.

Pomyśl, czy naprawdę będziesz korzystał z:

  1. Ogromnej bazy KNR-ów?
  2. Nawet duże biura kosztorysowe sporządzające setki kosztorysów rocznie nie wykorzystują większości KNR-ów dostępnych w programach kosztorysowych. Np. jak często będziesz korzystał z katalogów:
    • KNR 7-.... (np. KNR 7-01 Montaż urządzeń do skrawania, tłoczenia oraz urządzeń odlewniczych).
    • KNR 13-.... (np. KNR 13-13 Montaż maszyn, urządzeń, rurociągów technologicznych oraz konstrukcji metalowych elektrowni, elektrociepłowni i ciepłowni zawodowych).
    • KNKRB...... (np. KNKRB 1 Roboty ziemne – wyd. z 1991, nigdy niezatwierdzony do stosowania).
    • KNP ZREW.... (np. KNP ZREW 12 Pracochłonności łopatkowania wirników turbin parowych).
    • KNCK.... (np. KNCK-1 Nawierzchnie drogowe – wycofany 1.11.1991, zastąpiony przez KNR 2-31).
    • KPRR.... (np. KPRR 23 Katalog pracochłonności robót remontowych pomp wodnych różnych typów i sprzęgieł hydrokinetycznych).
  3. Czy będziesz sporządzał harmonogramy?
  4. Czy będziesz sporządzał rysunki techniczne i będziesz je umieszczał w kosztorysie?
  5. Czy naprawdę potrzebujesz graficznej prezentacji wartości elementów kosztorysu? (ładne, ale to tylko gadżet)
  6. Czy będziesz umieszczał w przedmiarze/kosztorysie tabelki, zdjęcia?
  7. Czy naprawdę potrzebujesz gotowych formuł matematycznych? Czy rzeczywiście potrzebujesz bezpośrednio w programie wzoru na pole koła lub objętość sześcianu? Nie masz w domu tablic matematyczno-fizycznych?
  8. Czy naprawdę potrzebujesz kilkunastu możliwości sortowania pozycji kosztorysu, np.: wg wartości przedmiaru, wg opisów lub wg znaczników pozycji?
  9. Czy potrzebujesz programu do kalkulacji stawki roboczogodziny? Naprawdę będziesz samodzielnie kalkulował taką stawkę, czy weźmiesz ją z publikatorów Sekocenbudu?
  10. Czy potrzebujesz mnóstwa ustawień kolorystycznych wyglądu ekranu?
  11. Czy naprawdę potrzebujesz możliwości ustawiania kilkudziesięciu parametrów wydruku?
  12. Czy chcesz z programu kosztorysowego drukować faktury?
  13. Czy na pewno będziesz sporządzał przedmiar robót wg FIDIC?
  14. Czy na pewno musisz mieć możliwość wysyłać kosztorysy pocztą elektroniczną bezpośrednio z programu kosztorysowego?

Oczywiście ww. funkcje mają swoją wartość (przydatność), ale jeżeli jesteś początkującym kosztorysantem, prowadzisz niewielką firmę wykonawczą w wąskiej specjalizacji (np. instalacje teletechniczne), pracujesz w instytucji, która nie zleca dużych ilości robót budowlanych, sporządzasz kilkanaście kosztorysów rocznie, to nie potrzebujesz programu kosztorysowego o bardzo rozbudowanych funkcjach.

To, czego najczęściej potrzeba, to możliwość sporządzenia przedmiaru, wykonania kosztorysu w oparciu o katalogi z określonych branż i ewentualnie wymiany pliku kosztorysu z innymi uczestnikami procesu inwestycyjnego (poprzez pliki w formatach FWD i ATH).

Podsumowanie

Przy wyborze programu kosztorysowego weź pod uwagę:

  1. Czy program posiada funkcję importu/eksportu w formatach FWD i ATH? Warto, by program posiadał oba formaty!
    • format FWD – umożliwia bezbłędne przekazywanie kosztorysów uproszczonych wraz z podstawami wyceny i7NBSP;przedmiarami – szczególnie istotne przy kosztorysach związanych z zamówieniami publicznymi. Programy kosztorysowe, które posiadają funkcję importu/eksportu formatu FWD: RODOS, KOBRA, SEKO PRIX, WINBUD.
    • format ATH – przenosi większą ilość danych niż format FWD, ale może generować błędy obliczeniowe z uwagi na odmienną realizację importu i eksportu oraz stosowanie różnych formuł obliczeniowych w poszczególnych programach kosztorysowych.
  2. Jaki program jest najbardziej rozpowszechniony wśród firm i instytucji, z którymi współpracujesz oraz w rejonie, w którym działasz? (część programów jest popularna w całym kraju, a część funkcjonuje tylko na rynku lokalnym)
  3. Jakim zestawem katalogów dysponuje dany program? (wszystkich jest już grubo ponad 400 i ciągle dochodzą nowe (Zobacz spis katalogów kosztorysowych). Niektórzy kupują program z niewielką bazą katalogów z jednej branży. Ale jest to mało praktyczne rozwiązanie, ponieważ wiele przydatnych normatywów nawet tylko dla jednej branży jest porozrzucane w różnych katalogach.
  4. Jak program radzi sobie ze współpracą z cennikami RMS, pozycji i obiektów? (Sekocenbud, Bistyp, Intercenbud)
  5. Czy ma możliwość wczytywać przedmiary z plików PDF?

Reszta to już kwestia twoich indywidualnych preferencji i umiejętności oraz zasobności twojego portfela.

Wszystkie programy dostępne w naszym sklepie (RODOS, WINBUD, ZUZIA, SEKO, KOBRA, EDBUD) są bardzo dobre do sporządzenia profesjonalnych kosztorysów budowlanych. Żaden jednak program kosztorysowy nie jest pozbawiany wad. Pamiętaj też, że programy to tylko narzędzia – narzędzia same niczego nie zrobią.

Dodano: Zaktualizowano:

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco